Zeytinyağı Hakkında Hassas Bilgiler

Zeytinyağı Alırken Çok İnce Nüansları Kaçırmamanız Gerekir Ki Gerçek Naturel Sızma Zeytinyağı Alasınız. Zeytinyağının Asidini Düşük Olduğunu Anlamanın Basit Yollarından Biri Zeytinyağının Tadına Baktıktan Sonra Damak Hafif Acılık Bırakması Bu Zeytinyağının Taze ve Hasar Görmemiş Zeytinlerden Elde Edildiğini Gösterir.

Diğer Bir İpucu Gerçek Naturel Sızma Zeytinyağı 8 Derecenin Altında Taban Kısmından Donmaya Başlar Bu Özellikte Zeytinyağının Naturel Sızma Yağ Olduğunun Belirtisi Arasındadır.

Daha Fazla

Zeytinyağının iyi olup olmadığını nasıl anlaşılır?

Uzman olmayan ama damak tadına önem veren birinin zeytinyağının iyi olup olmadığını anlaması kolay. Sevgi ve şefkatle birleşen cinsel doyum gibi... Bir kez başınıza gelince artık unutamazsınız tadını.

natürel ya da doğal sızma olarak satılan en üst düzey zeytinyağlarının bile çoğunun sıfır hatada olmadığını belirttim. Kusurlu yani fermente, osside, küflü... Halkın bu konuda biliçli ve uzmanların çok olduğu İtalya’da bile kusurlu zeytinyağı oranı yüzde 50 ise bizde çok daha fazla olduğunu sanıyorum. Benim tahminim yüzde 90 civarı olduğu... Yanlış anlaşılmaması için belirteyim; rafine edilmiş ve riviera zeytinyağları bence diğer rafine yağlarla kıyaslanmalı. Bunlar benim ilgi alanımın ve damak tadımın dışında. Halkımızın zeytinyağını ağır bulmasının başlıca nedeni, yemeklerde hatta salatalarda riviera kullanılması

Vedat MİLOR

Gurme

Bizi Takip Etmeye Devam Edin!

Ürünlerimizin Tazeliği ve Kalitesi Hakkında Memnun Kalacağınıza Eminiz O yüzden Ürünlerimizin yüzde yüz Arkasındayız Beğenmediğiniz Ürünlerin Ne olursa Olsun Geri İade Alıyoruz.Butik Üretim Yapıyoruz.ve Sadece En İyi Yapabileceğimiz Ürünleri Üretiyoruz.Ürünlerimiz Sınırlı ve Kaltedir.Sizler En İyisine Layıksınız Size Uygun Olmaya Çalışıyoruz.