Mükemmel Tat

Mükemmel Tat Önceki Yazı Gurme Lezzeti

Mükemmel Tat

Kaliteli zeytinlerden yapılan taze bir zeytinyağı mükemmel tat olarak adlandırılabilmesi için hoş bir aromaya, ince bir dokuya ve çiğ fındık ve sebzelerin taze lezzetlerine, taze otlara veya kuru samana, baharatlı bir tat (aka biber veya keskinlik) ve hafif acıya sahip olması gerekmektedir. Bu tatlar, zeytin çeşidine ve olgunluğuna ve öğütme tekniğine bağlı olarak hassastan yoğuna kadar değişebilir. Yağ bekletildikçe tadı yumuşar, yumuşadıkça oldukça hoş olur.

Diğer yandan ise, çok eski bir zeytinyağı, bayat fındık veya eski yağlı boyalar gibi kokmuş bir tada sahip olabilir. Eski bir yağın yoğunluğu yüksektir. Kötü zeytinlerden yapılan kusurlu bir yağ, hoş olmayan aromalara ve hoş olmayan tatlara sahip olacaktır. Kusurlu bileşenlerden arındırılmış rafine zeytinyağı, neredeyse hiç aroma veya tada sahip olmayacaktır. Tek başına belki yağ tadımında tam bir sonuç elde edemeyebilirsiniz bu yüzden bir kaç farklı yağı aynı anda deneyerek en iyisini siz de kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

Mükemmel Tat

Zeytinyağını tatarken göz önünde bulundurulması gereken üç ana kategori olup bunlar; az yoğun, orta ve yoğundur tatlardır.

En iyi kaliteli yağı bulabilmek için 4-5 farklı zeytinyağı bulundurmanızı tavsiye ederiz. Tadım süreci ise bir kaç temel adımdan oluşmaktadır. Bunlar:

1. DÖKÜN
İlk olarak, bir çorba kaşığı veya iki sızma zeytinyağı sapsız bir bardağa dökün. Profesyoneller, yağın rengini maskelemek için tasarlanmış özel mavi gözlükler kullanırlar, bu da tadı hakkında çok az şey söyler, ancak bilinçsizce yargılamayı etkileyebilir.

2. GİRDAP YAPIN
Bardakta bulunan yağı hafif daireler çizerek döndürün, kendi kendine dönmeye başlayınca döndürme işlemini sonlandırın.

3. KOKLAYIN.
Burnunuzu bardağa sokun ve derin nefes alın.

4. HÖPÜRDETEREK İÇİN
Dudaklarınızı mümkün olduğunca kapatıp zeytinyağını höpürdeterek için. Hava çekmek lezzeti arttırır. Sonrasında sadece burnunuzdan nefes alın.

5. YUTUN
Lezzet üzerinde yoğunlaşırken yutun.

6. DÜŞÜNÜN
Önce genel kategorileri (meyve, keskinlik, acı) dikkatlice dikkatlice düşünün ve sonra tat yelpazesini genişletin.

7. TEMİZLEYİN
İnce bir dilim yeşil elma  veya bir parça ekmek ile yağlar arasındaki damağınızı yenileyin.

Yukarıda bahsettiğimiz bu test ile mükemmel tat zeytinyağına ulaşabileceksiniz.