Zeytin Hasadı

Zeytin Hasadı

Zeytin ağacının bilinen varlığı 50 bin yıl öncesine uzanmaktadır. Bu kadim ağaç her yıl nisan ayında uyanır ve ekim ayında meyveleri büyüterek dallarını eğer. Meyvelerin yeşilden mora ve sonra siyaha dönmesi hasat zamanının geldiğinin işaretini vermektedir. Peki zeytin hasadı nasıl yapılır?

Zeytin hasadı zeytini dalından elle toplama gibi geleneksel yöntemlerle yapılabildiği gibi makineler kullanılarak da yapılabilir. Zeytinin dökülmesini bekleyerek elle ya da mekanik araçlarla dip zeytini de toplanabilmektedir. Ancak dip zeytini kalite bakımından düşüktür.

Zeytin hasadı nasıl yapılır ?

Geleneksel yöntemler ile gerçekleştirilen dalından zeytin hasadı yöntemleri şunlardır:

Elle Toplama: Zeytin ağacının altına bir örtü serilir. Örtünün kenarlarına küçük kazıklar çakılarak örtü yerden yükseltilir. Böylece toplarken zeytin yere düşse bile yaralanmaz. Yaralanma ya da ezilme zeytinin daha çabuk bozulmasına sebep olur. Zeytin, dallarından elle sıyrılarak toplanır. İşçilik ve zaman açısından maliyeti yüksek bir yöntemdir.

Sırıkla Toplama: Dallara sırıkla vurularak zeytinlerin düşmesi sağlanır. Yüksek dallardaki zeytinlere ulaşmak için sırıkla toplama ile hasat yapılabilmektedir. Ancak sırıkla toplama, yeni sürgünlere zarar verip bir sonraki senenin zeytin miktarını düşürebilir. Ayrıca sırıkla düşürülen zeytinler yaralanıp bozulmaya başlayabilir. Bu sebeplerle sırıkla toplama zeytin hasatı için tavsiye edilmez.

Sıyırıcı Taraklar ile Hasat: Yüksek dallara ulaşmayı sağlayan sıyırıcı taraklar kullanılarak zeytin hasadı gerçekleştirilebilir. Ancak tarakları kullanırken sürgünlere zarar vermemeye özen göstermek gerekir.

Makine ile zeytin hasatı ağaç sayısının fazla olduğu bölgelerde tercih edilir. Makine ile hasat yöntemleri ise şunlardır;

Çırpıcı Makine ile Hasat: Bu mekanik zeytin toplama yönteminde makinenin ucundaki esnek malzemeler zeytinin dallarına vurur. Makine sürekli olarak ağacı çırpar ve döner. Bu yöntem ile zeytinler zarar görmeden toplanabilir ancak makine dalların arasına ulaşamadığı için toplama verimi düşük olabilir.

Gövde Sarsıcı Makine ile Hasat: Gövde sarsıcı makine ağacın gövdesine titreşim vererek dalların sallanmasını sağlar. Çok yüksek olmayan ağaçlarda kullanılabilecek yöntemlerdendir.

Zeytin hasadı sırasında dikkat edilecek en önemli husus toplama esnası süresince zeytin meyvesine zarar vermemektir. Toplanırken hasar gören zeytinin tadı bozulur ve kalitesi düşer.