Zeytinle Gelen Sağlık

Zeytinle Gelen Sağlık Next item Zeytin Hasadı

Zeytinle Gelen Sağlık

Zeytin, zeytin ağaçlarında yetişen küçük çekirdekli bir meyve olup Latince olarak “Olea europaea” şeklinde adlandırılmaktadır. Sert çekirdekli meyve grubuna ait olan zeytin meyvesi mango, kiraz, şeftali, badem ve antep fıstığı ile aynı kökenli bir meyvedir. Bu yazımızda zeytinle gelen sağlık konusunu ele alacağız.

Zeytin E vitamini ve içerdiği güçlü antioksidan bakımından oldukça zengindir. Yapılan araştırmalara göre zeytinde bulunan antioksidanların kalp için çok faydalı oldukları, erken osteoporoz ve kansere karşı koruyucu bir görev üstlendiklerini göstermektedir. Zeytinlerdeki sağlıklı yağlar, inanılmaz derecede sağlıklı Akdeniz diyetinin temel bileşenlerinden biri olan zeytinyağı üretmek için ayrıştırılır.

Zeytinler, HDL’Yİ (“iyi” kolesterol”) korurken LDL’yi (“kötü”kolesterol) düşürmeye bağlı bir yağ türü olan tekli doymamış yağ asitleri ile doludur. Zeytin polifenollerinin güçlü antioksidan özellikleri, kalp hastalığının önemli bir tetikleyici faktörü olan oksidatif strese ve kronik inflamasyona karşı da koruma sağlayabilir. Zeytinlerdeki bitki bazlı bileşikler, hücrelerimize kan akışını teşvik ederek damar fonksiyonu iyileştirecek nitrik oksit üretimini artırmaya yardımcı olmaktadır. Zeytinle gelen sağlık tabiki de sadece bunlardan ibaret değil.

Zeytinle Gelen Sağlık

Bazı zeytin türleri, organlarınıza oksijen vermeye yardımcı olan önemli bir mineral olan demir ihtiyaçlarınızın %25’ini de sağlamaktadır. Zeytinlerde bulunan polifenoller, yaşlılığa bağlı organ dokusu hasarını yavaşlatacak ve kronik iltihap rahatsızlıklarını azaltmaya yardımcı olmaktadır. Polifenoller ayrıca yaşlılığa bağlı kemik erimesinin önüne geçerek kemiklerde bulunan mineral yoğunluğunu artırabilir.

Zeytinle gelen sağlık sadece zeytin meyvesinin kendisinden değil aynı zamanda zeytinyağından da gelmektedir. Yemek pişirirken sızma zeytinyağı kullandığınızda yediğiniz yemek sizi daha uzun süre tok tutacaktır. Bir çorba kaşığı zeytinyağı yaklaşık olarak 120 kaloridir, 120 kalorilik zeytin ise yaklaşık 30 zeytindir (türüne ve boyutuna bağlı olarak)

Ayrıca sebze ve meyvelerde bulunan antioksidanlar zeytinyağı kullanılarak hazırlandığında daha iyi şekilde ortaya çıkmaktadır. Salatalara bir çorba kaşığı zeytinyağı eklemek ve sebze soslarına dökmek sindirimi kolaylaştıracak ve yararlı enzimlerin vücudunuza dahil olmasını sağlayacaktır.

Zeytinde bulunan karotenoid maddesi ile ilerleyen yaşlarda katarakt oluşmasının ve görme yetisinin azalmasına sebep olan olumsuz faktörleri ortadan kaldırabilirsiniz.