Kalp Krizini Önler

Kalp Krizini Önler Next item Kolesterolü Düşürür

Zeytinyağı Kalp Krizini Önler

Zeytinyağının, tereyağı veya ayçiçek yağı yerine kullanılmasının kalp krizi riskini azalttığını ve uzun vadede zeytinyağının kalp krizini önleyici etkisi olduğunu biliyor muydunuz? Evet, zeytinyağı kalp krizini önler.

Amerika Birleşik Devletlerinde yayımlanan bilimsel bir makaleye göre özellikle zeytinyağı alımının Amerika Birleşik Devletleri’nden çok daha yüksek olduğu Akdeniz ülkelerinde, yüksek zeytinyağı tüketimini daha iyi kardiyovasküler sağlıkla ilişkilendirildiği ortaya çıkmıştır.

1990 – 2014 arası yapılan araştırmada toplam  63.867 kadın ve 35.512 erkek incelendi. Sonuçlara göre: her gün yarım çorba kaşığı zeytinyağı yiyenlerin herhangi bir kardiyovasküler hastalığa yakalanma riskinin% 15 daha düşük ve koroner kalp hastalığı riskinin% 21 daha düşük olduğunu bulundu.

Zeytinyağı Kalp Krizini Önler

Bir çay kaşığı tereyağı, margarin, mayonez veya süt yağının aynı miktarda zeytinyağı ile değiştirilmesi kalp damar hastalığı riskini% 5, koroner kalp hastalığı riskini% 7 azaltmaktadır.

Tekli ve çoklu doymamış ‘iyi’ yağlar grubuna giren zeytinyağı kalp hastalığına yakalanma riskini azaltıyor. Kötü kolesterolü düşüren zeytinyağı anti inflamatuar etkileri sayesinde kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu etki gösteriyor. Kalp sağlığınız için yağ tercihinizi zeytinyağından yana kulanın. Ancak faydalı olduğunu düşünerek fazla miktarda yağ kullanmanın faydayı zarara dönüştürdüğünü de unutmayın. Günde yaklaşık 1-2 yemek kaşığı zeytinyağını salatalarınızda veya yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Zeytinyağı, kalbimiz için altın değerinde bir nimettir. Zeytinyağı kalp krizini önler.  Tüketiminin öncelikli etkisi; Kalp-damar hastalıklarının oluşum riskini azaltması ve hastalık oluştuktan sonra tekrar oluşumunu engellemesidir.Zeytinyağı diğer yağlara oranla daha sağlıklı olduğu için kalp ve damar sağlığını daha da koruduğu savunuluyor. Elbette kullanımda abartmamak ve mümkün olduğunca da doğal zeytinyağı kullanmak gerekiyor.

Doymuş yağlar yerine, zeytinyağı kullanımı, kandaki kolesterol miktarını azaltarak kan basıncını düzene sokuyor. Zeytinyağı özellikle kalp ve damar sağlığı açısından son derece yararlı bir besin. Zeytinyağının içindeki kuvvetli antioksidanlar kötü kolesterolün oksidasyonunu önler ve anti-aterojenik etki gösterir. Bu üç önemli etki mekanizması dışında başka etkenler de vardır. Kan basıncını düşürmesi, diyabeti önlemesi gibi diğer ikincil etkenler de kalp hastalığına yakalanma oranını azaltır.

WordPress › Hata