Zeytinin Tarihçesi

Zeytinin Tarihçesi Önceki Yazı Zeytin Çeşitleri Next item Türkiye'de Zeytincilik

Zeytinin Tarihçesi

Zeytin kelimesini duyduğumuzda hepimizin aklımıza ilk olarak Ege ya da Akdeniz geliyor muhakkak. Bunun sebebinin de yöre mutfaklarının bu bölgelerde zeytinden elde edilen zeytinyağı ile ilgili olduğunu biliyoruz. Bunun sebebi aslında zeytinin tarihçesi ile ilgili.

Zeytin’in Tarihçesi

Zeytinin tarihçesi hakkında kesin bir yargıya varamıyor olsak da, elde edilen veriler ışığında ilk zeytin ağaçları Doğu Akdeniz’de görülüyor. Paleobotanikçiler ve arkeologlar yaptıkları incelemeler sonucunda Akdeniz havzasının değişik bölgelerinde zeytinle ilgili verilere ulaşmışlardır.

Tarımsal olarak zeytinin kullanımı ise bizi M.Ö. 6000’li yıllara kadar götürmektedir. Yine yapılan araştırmalar sonucu Yunanistan’ın Santorini adasında 39.000 yıllık zeytin ağaçlarına ait fosiller bulunmuştur. Ancak o döneme ait başka yeterli veri elde edilememiştir. Özellikle araştırmacıların ulaştığı sonuç, zeytinin dünyaya Suriye’den yayıldığıdır.

Batı’da İspanya’ya, Doğu’da Pakistan’a ve Çin’e Güney’de de Güney Afrika’ya kadar Hatay, Mardin ve Kahramanmaraş bölgelerinden dağılmıştır. Daha sonra zeytinin Güney Amerika ve Kuzey Amerika kıt’alarına ulaşması 16. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Zeytini Avrupa ile tanıştıran uygarlık ise Giritliler olarak bilinmektedir. Çok geniş bir ticaret ağını elinde bulunduran Giritliler, bu geniş ağ aracılığıyla Avrupa kıt’asına zeytini tanıtmış ve bu ticareti çok uzun yıllar boyunca elinde tutmuştur.

Zeytin denildiğinde aklımıza ilk Ege ve Akdeniz bölgelerinin sebebi aslında zeytinin kökenlerinin bu topraklardan çıkmış olması ve bu yörenin mutfaklarına olan etkisidir. Şu an “zeytinyağlı yemekler” denildiğinde akla ilk gelen bölge muhakkak Ege bölgesi olacaktır. Bunun yanında bu bölgedeki iklim ve toprak yapısının da zeytin yetiştiriciliği için en uygun iklim ve toprak olduğu belirtilmektedir.

Zeytinin Kullanım Alanları

Zeytin tarih boyunca sadece bir gıda malzemesi olarak değil; aynı zamanda dinsel ritüellerde kullanılan bir metafor, kadınlar için güzellik iksirleri formüllerinde kullanılan önemli bir etken madde ve yakıt olarak da kullanıldığı bilinmektedir. O dönemlerde ticari faaliyetlerde oldukça önemli olan zeytin, bu önemini günümüze kadar korumuştur.

Günümüzde de özellikle kahvaltılar için vazgeçilmez olan zeytin sofralarımızı süslemeye devam etmektedir. Sadece zeytin olarak değil aynı zamanda zeytinden elde edilen zeytinyağı sayesinde de sofralarımızdaki yerini almaktadır. Sağlık için de oldukça faydalı olan ve her gün az da olsa tüketmemiz gereken bir besin olan zeytin, milattan önce üretilip tüketilen ve hala günümüzde önemli bir ticaret hacmine sahip olan bir üründür.

Görüldüğü üzere zeytinin tarihçesi, üretimi, tüketimi, ticareti oldukça eskiye dayanmakla birlikte bu besin birçok medeniyet için önemli bir gelir kapısı olmuştur. Hala gıda, temizlik, kozmetik gibi birçok alanda insanların hizmetine sunulmaktadır.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz paylaşılmayacak. * işaretli alanlar gereklidir.