Arabic AR English EN French FR German DE Turkish TR

Blog

Kaliteli Zeytinyağı Markaları Kalite’de Başarılı Mı?

by in Zeytinyağı 12 Temmuz 2021

Zeytinyağın Kalite Standart’ını Belirlemede Rengin Etkisi Önemli mi? Zeytinyağında Aromasının Yoğunluğu Renk İle Doğru Orantılımı? Zeytinyağının Duyusal Yoğunluğu Tad İle Ölçülebilir mi? Kaliteli Zeytinyağı Markaları? Zeytinyağı Hakkında Bilinmeyenleri Öğrenmek İçin Devam Edelim…

Zeytinyağının renk skalası kalite standartları belirlemede kullanılan içeriklerden değildir. Renk göze hitabı ile insanlar arasında ön teşhisde bulundukları bir etmen diyebiliriz. Fakat zeytinyağının içeriğine indiğimizde kalitesini belirleyen etmenler 2 Ana Başlığa Ayrılıyor.
  • Sabunlaşmamış Maddeler (%1)
  • Trigliseridler (%99)

Konuyu Karmaşıklaştırmadan Gidersek Zeytinyağının Kalite Belirleme Standartlarında Kullanılan Yöntemler İse Şu Şekildedir.

  • Serbest Yağ Asitleri
  • Peroksit Sayısı
  • Ultraviolet Işığında Özgül Soğurma
  • Duyusal Özellikler
  • Yağ Asitleri,Etil Esteri ve Yağ Asitleri Metil Esterleri

Zeytinyağı Kalite Standartlarında Kullanılan En Yaygın Yöntem Zeytinyağının Asidinin Ölçülmesidir. Yani Oleik Asit’in Ölçülmesi,Oranıdır. Halk Arasında Zeytincilikle Uğraşanlar Yağhane’ye Zeytin Getirip Sıkılan Yağı Alırken Yağhane Tarafında Bilgilendirme Kartelası Verilir Orada Asit Oranını Ölçüp Yazarlar ve Asit Oranından Dizem mi(0 – 0.8 arası asit derecesi) , Yüksek Asitlimi Gibi Terimler Kullanılr. Aslında Bu Terimler Yağı Sınıflandırır. Bu Sınıflandırmalar Şu Şekildedir.

Zeytinyağı’nın Asit’i İle Sınfılandırma Yapıyoruz. Ama Bukadar Yeterli Değil Tabi Biraz Daha Derine İnersek 2.Önemli Faktör Zeytinyağındaki Peroksit Değeri Bu Değer Zeytinyağını Oksijeni İle Ne Kadar Temas Ettiğini Dolaylı Olarak Gösterir. Zeytinyağı Kararlı Yapıdadır. Tüketmeyi Etkileyecek Bir Şekilde Bozulma Yapmaz Ama Değerlerindeki Oynamalar Kalitesini Düşürür.

Zeytinyağının Başlıca 2 Düşmanı Vardır. Güneş ve Oksijen Kalitesini Düşürmesi ve Eskimesinin Başlıca Sebelerinden En Önemlisidir.

Sonuç Olarak;

Zeytinyağının Renk İle Bağlantısı Kaliteyi Ayırırmı? Sorusunun Cevabı:

Zeytinyağında Renk Önem Arz Etmeyen Sadece Göze Hitap Eden Bir Ayrıntıdır.

Ayrıca Zeytinyağı Test Eden(Gurme,Juri) Renkli Bardakta Tadım Yapmaktadırlar Renk Aldatması Oluşmaması İçin

Sağlıcakla…

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Sepet