Arabic AR English EN French FR German DE Turkish TR

Blog

Neden Zeytin Yemeliyiz? / 2021

by in Zeytin 12 Temmuz 2021

Neden Zeytin Yemeliyiz?

Yüzyıllardır insanoğlunun sofralarından eksik olmayan zeytinin, son yıllarda yapılan araştırmalar ile insan sağlığı ve bağışıklık sistemi için ne kadar önemli bir besin olduğu kanıtlandı. Aslında bu faydalar “neden zeytin yemeliyiz?” sorusuna oldukça açıklayıcı cevap vermektedir.

Neden Zeytin Yemeliyiz?

İçerisinde A,D, E ve K vitaminleri bulunan yeşil ve siyah zeytin, günlük düzenli olarak tüketildiğinde bağışıklık sistemimiz için ciddi fayda sağlamaktadır. E vitamini sayesinde güçlü antioksidan özelliği göstererek vücudu temizlemeye yardım eder. Bununla birlikte sindirim yollarını temizler ve mesanede taş ve kumun oluşmasını engeller.

Vücuttaki şeker oranını dengeleyerek şeker seviyesinin yükselmesini engeller. Şeker hastalarının rahatlıkla tüketebileceği zeytin, aynı zamanda kan hücrelerini de dengeler.

Uzun süre tokluk hissi vermesi ile de bilinen zeytin, diyet listelerinin de vazgeçilmez besin maddesi olmuştur. Mide asidinin yükselmesini önlemesi ile bilinen zeytin bu özelliği sayesinde reflü hastalığını önlemeye yardım eder ve mide duvarının zarar görmesine engel olmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yapılan araştırma göstermiştir ki dünya üzerinde en az kalp hastalıklarına ve kalp krizine Girit Adası’nda rastlanılmıştır. Yine Girit Adası’nda yaşayan insanların kalp krizi riski bakımından en az riskli grupta yer aldıkları belirlendi. Bunun en büyük sebebinin ise Girit Adası’nın eski çağlardan bu zamana kadar zeytinyağı merkezi olması tahmin edilmekte.

Vitamin Deposu

Zeytinin içinde bulunan A, D, E ve K vitaminleri sayesinde çocuklarda diş ve kemik gelişimine katkıda bulunduğu ve yetişkin bireylerde ise kemik erimesini azalttığı belirlenmiştir. Aynı zamanda zeytinin yapısında yer alan lifler sayesinde yenilen yemeklerin daha iyi sindirilmesini ve hazımsızlık yaşanmamasnı sağlar.

Vücutta hasar gören hücrelerin onarımında ciddi rol oynayan zeytin, özellikle kanser oluşumuna engel olmasıyla bilinmektedir. Aynı zamanda kanser tedavisi gören bireylerin hücrelerinin yenilenmesinde de oldukça önemli rol oynar.

Zeytinin Faydaları Nelerdir?

1) Hafızayı Güçlendirir

Özellikle hafıza problemleri olanlar beyin sağlığı için zeytin tüketmektedirler. Zeytin beyin sağlığına doğrudan etki etmekte ve beyin sağlığına olumlu etkisi vardır. Beyin içerisinde yer alan dokuların daha iyi çalışmasını sağlayan zeytin hafızayı da güçlendirmektedir. Unutkanlık gibi şikayetlerin önüne geçmektedir.

2) Göz Sağlığına Etki Eder

Görme bozuklukları ve gözle ilgili her türlü rahatsızlıklara karşı zeytin iyi gelmektedir. Zeytinin en önemli faydaları arasında göz sağlığına etki etmesi olarak görülmektedir. Zeytin özellikle vitaminler bakımından çok zengindir. Yoğun miktarda A vitamini içerdiğinden dolayı göz sağlığını iyileştirir ve daha iyi görmeyi sağlar.

3) Sindirim Hastalıklarını Önler

Sindirim hastalıkları için yine zeytin tüketimi önerilir. Genel olarak sindirim hastalıkları şikayetler için günde 5 kere zeytin tüketmek önemlidir. Zeytin fenolik bileşenler olarak oldukça zengindir. Bundan ötürü sindirim hastalıkları için fenolik bileşenler son derecede önem teşkil eder. Zeytin aynı zamanda sindirim sistemi için probiyotik besin ihtiyaçlarını da karşılamaktadır.

4) Mide Ağrılarına Karşı Etkilidir

Mide ağrıları şikayeti yaşayanlar için zeytin önerilir. Zeytin mide ağrılarını dindiren ve midenin daha iyi çalışmasını sağlar. Aynı zamanda mide hastalıklarının da gelişmesini engelleyen zeytin en çok tüketilen gıdalar arasında yer almaktadır.

5) Kan Yapar

Zeytin kan hastalıklarına oldukça iyi gelmektedir. Kan yapıcı olarak bilinen zeytin genel olarak tüketilmesi önerilir.

Zeytin Neye İyi Gelir? 

1) Kansere İyi Gelir

Kanser çağımızın en tehlikeli hastalıkları arasında yer almaktadır. Zeytin sahip olduğu besin değerleri ile kanser hastalığına da iyi gelmektedir. Dolayısıyla kanser hastalarına genel olarak zeytin tüketimi de önerilir. Zeytin iyi huylu kanser türlerinin kötü huyluya dönüşmesini engeller. 

2) Anemi Hastalığına İyi Gelir

Anemi hastalığı da toplumda en yaygın olan hastalıklar arasındadır. Zeytin tüketmek yine anemi hastalığına iyi gelmektedir. Anemi kansızlık olarak bilinmektedir. Zeytin kan değerlerini arttıran bir besindir. 

3) Kalp Sağlığına Olumlu Etki Eder

Kalp hastalıkları dünya genelinde başlıca en büyük ölüm nedenleri arasındadır. Zeytin yine kalp hastalığını iyi geldiği gibi aynı zamanda kalbi bütünü ile korumaktadır. Bundan dolayı zeytin tüketimi bu noktada önem teşkil ediyor.

Bağışıklık sisteminin öneminin son derece ön plana çıktığı bu dönemde siz de birçok hastalığa karşı kendinizi korumak ve daha sağlıklı yaşamak istiyorsanız günlük düzenli olarak zeytin tüketimi yapabilirsiniz. Organik ve doğal zeytinlere ulaşmak için online sipariş sayfamıza göz atarak sipariş verebilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Sepet