Arabic AR English EN French FR German DE Turkish TR

Blog

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin 5 Yolu

by in Zeytin 12 Temmuz 2021

Bağışıklık sistemimiz, bizi her türlü enfeksiyon kaynaklı hastalığa ve özellikle de viral enfeksiyonlara karşı koruyan vücudumuzun savunma sistemidir. Özellikle koronavirüs küresel salgınının ülkemizi ve tüm dünyamızı etkisi altına aldığı bu dönemde bağışıklık sisteminin önemi bir kez daha ortaya çıktı. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin 5 yolu sayesinde vücut direncimizi arttırabilir, kendimizi daha korunaklı hale getirebiliriz.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin 5 Yolu

Uzmanların tavsiye ettiği bağışıklık sistemini güçlendirmenin 5 yolu sayesinde kendinizi kış ayları öncesi daha dirençli hale getirebilir, vücut savunmanızı arttırabilirsiniz.

Su Tüketimi

Sağlıklı bir insanın günde minimum 3 litre su tüketmesi gerekmektedir. Bağışıklık sisteminin doğru çalışmasında adeta bir motor görevi gören su, tüketilmesi oldukça önemli bir sıvıdır. Günlük su tüketimi bir anda değil, yavaş yavaş ve tüm güne yayılarak yapılmalıdır. 

Probiyotik Tüketimi

Bağırsaklar, bağışıklık sistemi için en önemli önemli organlardan biri. Yoğurt, kefir gibi yoğun probiyotik içeren besinle de bağırsakların florasını geliştirerek bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda probiyotiklerin antioksidan etkisi göstererek iltihap etkili hastalıkların önlenmesinde de önemli rol oynadığı bilinmektedir.

D Vitamini 

Bağışıklık sistemi için oldukça önemli olan ve çalışması için mutlaka yeterli miktarda tüketilmesi gereken D vitamini en çok somon, yumurta ve sütte bulunmaktadır. Aynı zamanda vücudun gün içerisinde yeteri miktarda güneş ışığına maruz kalması da vücuttaki D vitamini için oldukça önemlidir.

Düzenli Uyku ve Dengeli Beslenme

Hem genel sağlığımız hem de bağışıklık sistemimizin düzgün çalışması için yeteri kadar uyku alıp olabildiğince sağlıklı beslenmek oldukça önemli. Günde 8 saat uyumanın oldukça önemli olduğu ile birlikte az ve sık sık yemenin de çok önemli olduğu bağışıklık sistemimizin çalışması açısından önemli rol oynamaktadır.

Günün İlk Öğünü; Kahvaltı

Günün ilk öğünü olan kahvaltı, gün içindeki zindelik ve bağışıklık sistemi için büyük önem arz etmekte. Yapılan sağlıklı, zengin ve kararında bir kahvaltı hem günün enerjik geçmesine hem de bağışıklık sisteminin daha iyi çalışmasına yol açmaktadır. Kahvaltı da ise en önemli besin maddelerinden bir tanesi tartışmasız zeytin. Günde 5 adet zeytin tüketiminin vücuttaki A ve E vitaminlerini destekleyerek bağışıklık sistemini önemli ölçüde güçlendirdiği kanıtlanmıştır. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve sofranızı zenginleştirmek için organik zeytinlerimizi deneyebilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Sepet