Arabic AR English EN French FR German DE Turkish TR

Blog

Zeytin | 1.Kg Fiyatı

by in Zeytin 25 Temmuz 2021

Zeytin

Zeytin kelimesini duyduğumuzda hepimizin aklımıza ilk olarak Ege ya da Akdeniz geliyor muhakkak. Bunun sebebinin de yöre mutfaklarının bu bölgelerde zeytinden elde edilen zeytinyağı ile ilgili olduğunu biliyoruz. Bunun sebebi aslında zeytinin tarihçesi ile ilgili.zeytin

Zeytin’in Tarihçesi

Zeytinin tarihçesi hakkında kesin bir yargıya varamıyor olsak da, elde edilen veriler ışığında ilk zeytin ağaçları Doğu Akdeniz’de görülüyor. Paleobotanikçiler ve arkeologlar yaptıkları incelemeler sonucunda Akdeniz havzasının değişik bölgelerinde zeytinle ilgili verilere ulaşmışlardır.

Tarımsal olarak zeytinin kullanımı ise bizi M.Ö. 6000’li yıllara kadar götürmektedir. Yine yapılan araştırmalar sonucu Yunanistan’ın Santorini adasında 39.000 yıllık zeytin ağaçlarına ait fosiller bulunmuştur. Ancak o döneme ait başka yeterli veri elde edilememiştir. Özellikle araştırmacıların ulaştığı sonuç, zeytinin dünyaya Suriye’den yayıldığıdır.

Batı’da İspanya’ya, Doğu’da Pakistan’a ve Çin’e Güney’de de Güney Afrika’ya kadar Hatay, Mardin ve Kahramanmaraş bölgelerinden dağılmıştır. Daha sonra zeytinin Güney Amerika ve Kuzey Amerika kıt’alarına ulaşması 16. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Zeytini Avrupa ile tanıştıran uygarlık ise Giritliler olarak bilinmektedir. Çok geniş bir ticaret ağını elinde bulunduran Giritliler, bu geniş ağ aracılığıyla Avrupa kıt’asına zeytini tanıtmış ve bu ticareti çok uzun yıllar boyunca elinde tutmuştur.

Zeytin denildiğinde aklımıza ilk Ege ve Akdeniz bölgelerinin sebebi aslında zeytinin kökenlerinin bu topraklardan çıkmış olması ve bu yörenin mutfaklarına olan etkisidir. Şu an “zeytinyağlı yemekler” denildiğinde akla ilk gelen bölge muhakkak Ege bölgesi olacaktır. Bunun yanında bu bölgedeki iklim ve toprak yapısının da zeytin yetiştiriciliği için en uygun iklim ve toprak olduğu belirtilmektedir.

Zeytinin Kullanım Alanları

Zeytin yeşil renkleriyle tarih boyunca sadece bir gıda malzemesi olarak değil; aynı zamanda dinsel ritüellerde kullanılan bir metafor olarak kabul edilir, kadınlar için güzellik iksirleri formüllerinde kullanılan önemli bir etken madde ve yakıt olarak da kullanıldığı bilinmektedir. O dönemlerde ticari faaliyetlerde oldukça önemli olan zeytin, bu önemini günümüze kadar korumuştur.

zeytin

Günümüzde de özellikle kahvaltılar için vazgeçilmez olan sele zeytin sofralarımızı süslemeye devam etmektedir. Sadece zeytin olarak değil aynı zamanda zeytinden elde edilen zeytinyağı sayesinde de sofralarımızdaki yerini almaktadır. Sağlık için de oldukça faydalı olan ve her gün az da olsa tüketmemiz gereken bir besin olan zeytin, milattan önce üretilip tüketilen ve hala günümüzde önemli bir ticaret hacmine sahip olan bir üründür.

Görüldüğü üzere zeytinin tarihçesi, üretimi, tüketimi, ticareti oldukça eskiye dayanmakla birlikte bu besin birçok medeniyet için önemli bir gelir kapısı olmuştur. Hala gıda, temizlik, kozmetik gibi birçok alanda insanların hizmetine sunulmaktadır.

Ülkemizde zeytin çeşidinin birçok türü vardır zeytin fiyatları ülkemize uygun olarak halka sunulmaktadır,çeşitli türler üretilerek hazır hale getirilir marketler de birçok zeytin türü bulunur,bol çeşit sağlıklı zeytini seçmemize yardımcı olur ,ayrıca salamura olarak tuzlu su da bekletilen zeytin çeşitleri arasında yer alır,ülkemiz zeytin çeşitleri açısından son derece zengin bir zeytin üretimine sahiptir

Hem besleyici hem de lezzetli yiyecekler listesinin başında gelen zeytin ile ilgili 18 ilginç bilgiyi sizler için derledik.

 1. Genellikle sebze olarak bilinen zeytin, aslında bir meyvedir.
 2. Yapılan araştırmalara ve fosil kalıntılarına göre, zeytin ağaçlarının tarihi 20-40 milyon yıl öncesine dayanmaktadır.
 3. Zeytin ilk defa 7000 yıl önce Akdeniz Bölgesi’nde hasat edilmiştir.
 4. Zeytin ağaçlarının boyları 66 ile 125 cm arasındadır.
 5. Zeytin ağaçları dikildikten 4 yıl sonra çiçek açar ve ilk hasadını 15 yıl sonra verir.
 6. Zeytin ağaçlarının yaprakları hiç dökülmez ve hep yeşil kalır.
 7. Bir zeytin ağacının ömrü ortalama 300 ile 600 yıl arasındadır.
 8. Bugün dünya çapında dikili olan zeytin ağacı sayısı 800 milyondan fazladır.
 9. Dünyanın en yaşlı zeytin ağaçlarından birisi Girit Adası’ndadır. 4000 yaşında olan bu ağaç hala meyve vermektedir!
 10. Kuzey Yarım Kürede yeşil zeytinler eylülün sonunda hasat edilmeye başlar ve kasım ayının ortasına kadar devam eder. Siyah zeytinler ise kasımın ortasından ocak sonuna kadar sürer.
 11. Zeytin dalından koparıldığı gibi yenebilen bir meyve değildir, hasat edilen zeytin mutlaka salamura işleminden geçmesi gerekir.
 12. Dünya çapında her yıl 2.25 milyon litre zeytinyağı tüketilmektedir.
 13. Ortalama 7 koli zeytinden 1 litre zeytinyağı üretilmektedir.
 14. Hasat edilen zeytinlerin %90’ı zeytinyağı üretiminde, %10’u ise sofralık zeytin olarak kullanılır.
 15. Zeytin dalı barış ya da başarının sembolüdür.
 16. Antik Yunan’da tapınakların kutsal lambalarında yakılan zeytinyağı, Olimpiyat oyunlarının “ebedi ateşi” olarak bilinirdi. Bu oyunlarda galipler zeytin yapraklarıyla taçlandırıldı.
 17. Zeytin mineral ve A,E,K ve B vitaminleri açısından zengindir.
 18. İçinde cildin daha yumuşak ve sağlıklı olmasını sağlayan oleik asit olduğu için, zeytin tüketmek, %20 oranında kırışıklıkları azaltır. Aynı zamanda E vitamini deposu olan zeytin, cilt sağlığı için mükemmel bir antioksidandır.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Sepet