Arabic AR English EN French FR German DE Turkish TR

Blog

Zeytinyağlı Yemekler

by in Zeytinyağı 12 Temmuz 2021

Zeytinyağı ile yapılan yemeklerin lezzeti herkesin bildiği gibi bir başka. Hem daha hafif hem de daha sağlıklı olan zeytinyağlı yemekler özellikle Ege ve Akdeniz bölgesinde bolca tüketilmekte. En çok bilinen ve tüketilen zeytinyağlı yemekler listesini okuyarak sofralarınızı zenginleştirebilirsiniz.

1. Yaprak Sarma

Zeytinyağlı yemekler denilince akla gelen ilk yemek kuşkusuz zeytinyağlı yaprak sarma. İncecik sarılan ve kaliteli zeytinyağları ile aroma katılan bu yemeği yapmak da bir hayli zor. Bağ yapraklarının salamura edilmiş hali ile yapılan yemek, aynı zamanda pirinçten yapılan bir iç harca sahip.

2. Zeytinyağlı Barbunya Pilaki

Görünümü itibariyle kuru fasulyeye benzese de aslında hem büyüklük hem de lezzet olarak oldukça farklı bir yemek zeytinyağlı barbunya pilaki. Bu yemeği isterseniz ana yemek isterseniz de yemeklerin yanında meze olarak değerlendirebilirsiniz.

3. Zeytinyağlı Enginar

Enginarın her ne kadar sevmeyeni çok olsa da seveni de bir hayli fazla. Özellikle içerisinde bulunan bol miktarda A vitamini sayesinde karaciğeri temizlerken, kalbi ve damar sağlığını da koruyarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine neden olur.

4. Zeytinyağlı Taze Fasulye

Yaz aylarının vazgeçilmez lezzetlerinden olan taze fasulyeyi zeytinyağı ile yapmak, halihazırda bulunan lezzetine lezzet katan bir durum. Fasulyelerin taze olması ve iyi ayıklanmış olması, bu yemeği güzel kılan özelliklerden.

5. Zeytinyağlı Kabak

En faydalı sebzelerden bir tanesi olan kabak, zeytinyağı ile yapıldığında farkedilir derecede hafif bir yemek olarak sofralarımıza geliyor. Üzerine tercihe göre ince kıyım doğradığımız dereotu sayesinde ise daha lezzetli bir yemek olarak karşımıza çıkıyor.

6. Zeytinyağlı Biber Dolması

Zeytinyağlı sarma ile benzer bir yemek olan zeytinyağlı biber dolması, dolmalık biber ve iç harç ile yapılan bir yemek. Yine zeytinyağı ile yapıldığında farkedilir derecede hafif olan bu yemek, yine istenildiği zaman ana yemek istenildiği zaman da meze olarak değerlendirilebilir. 

7. Zeytinyağlı Börülce

Genellikle soğuk meze ya da soğuk başlangıç olarak tüketilen zeytinyağlı börülce özellikle Ege bölgesinde sofraların vazgeçilmez yemeklerden bir tanesi. Deniz börülcesi ile değil kuru börülce ile yapılan ve görüntü olarak da kuru fasulyenin biraz küçüğü olan börülce, oldukça lezzetli bir yemek olarak sofraları süslüyor.

Siz de hem sağlıklı hem de lezzetli yemekler ile sofralarınızı zenginleştirmek ve bu nefis yemeklerin keyfini sürmek isterseniz web sitemiz aracılığı ile kaliteli zeytinyağı siparişi verebilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Sepet