Arabic AR English EN French FR German DE Turkish TR

Blog

Barışın Simgesi Zeytin Dalı

by in Zeytin 12 Temmuz 2021

Hepimizin bildiği gibi zeytin ağacının dalı barışın simgesi olarak nitelendirilir. Bir savaşta ya da bir kavgada, diplomaside hayatın her yerinde “zeytin dalı uzatmak” barışı, ateşkesi, kavganın son bulmasını anlatır. Peki barışın simgesi zeytin dalı ne zamandan beri bu anlama gelmektedir, tarihçesi nedir, hangi medeniyet ile bu anlayış dünyaya hakim olmuştur inceleyelim.

Mitolojide Zeytin ve Zeytinyağı

Mitolojide zeytin ve zeytinyağı son derece önemli besinler olarak nitelendirilmektedir. Hatta İzmir doğumlu Homeros zeytinyağını “sıvı altın” olarak nitelendirmiştir. Bununla birlikte yaptığı reformlarla Atina demokrasisinin temellerini attığı kabul edilen, Atinalı şair ve devlet adamı Solon ise, zeytin ağacının korunması için ilk kanunları yapan kişidir. Tüm bunların yanında zeytin ağacı Helenistik çağda kutsal kabul ediliyor ve bu ağaca zarar verenler ya da kesenler ya ölümle cezalandırılıyor ya da sürgüne gönderiliyorlardı.

Zeytinin Zaferi ve Barışı Temsili

Sadece barışı değil aynı zamanda zaferi de simgeleyen zeytin dalının Antik Yunanistan geleneklerine dayandığı bilinmektedir. Bunun da bir öyküsü vardır. Şöyle ki Yunan mitolojisinde Athena, Atina‘ya sahip olabilmek için Poseidon ile rekabet içine girmişlerdir. Bu hedef doğrultusunda Poseidon, üç dişli mızrağını Akropolis’e saplayarak deniz suyunun fışkırmasını sağlamış ve şehre sahip olmuştur. Athena ise bu hamleye karşılık vermek ister ve şehre bir zeytin ağacı diker. 

Zeus’un başkan olduğu, tanrı ve tanrıçaların huzurunda kurulan mahkemede dünyaya daha güzel bir armağan bahşettiği belirlenen Athena haklı kabul edilir. Böylece bölgeye zeytinin ilk getirilişi Athena tarafından yapılmıştır olarak kabul görür. Tüm bu bilgiler ışığında Antik Yunanistan’da evlenen gelinlere zeytinden yapılan bir taç giydirilir ve Antik Olimpiyat Oyunları’nda birinciler zeytin dalıyla ödüllendirilirdi. Zeytin dalının barışın bir sembolü olarak kullanılması M.Ö. beşinci yüzyıla kadar dayanmaktadır. Yunan oyun yazarı Aristophanes’in Barış (Irini) adlı eserinde “tüm tanrıçaların en yücesi, barış tanrıçası Irini’ye göre zeytinin oldukça değerli olduğu” belirtilir. Benzer şekilde zeytin dalı, Roma İmparatorluğu dönemindeki sikkelerde de Irini’nin niteliklerinden biri olarak yer almaktadır.

M.Ö. beşinci yüzyıldan bugüne kadar barışın ve zaferin simgesi olarak kabul edilen ve bu toprakların sahip olduğu en önemli besinlerden biri olan zeytin hala önemini korumaktadır. Siz de bu değerli besinin en doğal haline ulaşmak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Sepet