Arabic AR English EN French FR German DE Turkish TR

Blog

Zeytin Nasıl Saklanmalı?

by in Zeytin 12 Temmuz 2021

Birçok gıdada olduğu gibi zeytinde de kendine has saklama yöntemleri ve şekilleri mevcuttur. Eğer uygun şartlar ve ortamda saklanmazsa diğer tüm besinler gibi zeytin de lezzet kaybına uğrar ve daha önceki blog yazımızda bahsettiğimiz zeytinin faydaları azalmış olur. Zeytin nasıl saklanmalı, nasıl muhafaza edilmeli, yeşil zeytin ile siyah zeytinin saklama bakımından bir farkları var mı inceleyelim.

Zeytin alışverişinizi yaparken en önemli noktalardan bir tanesi, az seferde çok miktarda zeytin almak yerine çok seferde az az zeytin almaktır. Bu sıklığı tüketim miktarınıza göre haftalık, aylık gibi düşünebilirsiniz ancak genel olarak haftalık alışveriş ve tüketim önerilmektedir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise açık satılan zeytin yerine ambalajlı ve vakumlanmış ürünleri tercih etmektir. Eğer açık satılan ürünlerin tazeliğinden eminseniz onları da tüketebilirsiniz. Ancak ambalajlı ve vakumlanarak kapatılan zeytin çeşitleri 2 yıllık raf ömrü sayesinde açılana kadar aynı tazeliğini korumaktadır.

Zeytin Nasıl Saklanmalı?

Öncelikle hangi zeytin türü olursa olsun, zeytinin muhafaza edildiği kabın sürekli açılıp kapatılmaması, zeytinin taze kalması için en kritik nokta. Eğer teneke zeytin kullanılıyorsa tenekenin ağzı sürekli açılıp kapatılmamalı. Haftalık olarak kullanılacak miktarın cam kavanozlara alınıp tekrar tenekenin ağzının kapatılması zeytinin taze kalmasını sağlayacaktır. 

Yine zeytinin teneke içerisinde küf yapmasını önlemek için bir miktar zeytinyağı dökmek oldukça etkili olacaktır. Zeytinyağının tüm kavanoz içerisine yayılması ve tüm zeytinlere yayılması ise oldukça önemli. Eğer yayılmıyorsa tenekenin içi bir miktar daha boşaltılmalı ve zeytinler zeytinyağı ile buluşturulmalıdır.

Aynı zamanda siyah zeytinler yeşil zeytinlere göre daha zayıftır. Bu yüzden su ve tuz oranına oldukça dikkat edilmeli ve denge sağlanmalıdır.

Kahvaltı masalarının vazgeçilmezi yeşil zeytinleri muhafaza ederken dikkat etmemiz gereken belli noktalar var. Haftalık olarak yeşil zeytin alışverişi yapmak taze zeytin tüketmenizi sağlayacak ve bayatlamayı önleyecektir. Bununla birlikte yeşil zeytinin zarar görmemesi için mutlaka kendi suyu içerisinde saklanması gerekir. Satın alırken eğer açık zeytin alıyorsanız aldığınız kabın ya da poşetin içine su koymak unutulmamalı.

En taze zeytinleri tüketmek için Alhan Zeytincilik web sitemizi inceleyebilir damak tadınıza göre dilediğiniz zeytini sipariş edebilirsiniz. 

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Sepet