Arabic AR English EN French FR German DE Turkish TR

Blog

Aç Karnına Zeytinyağı İçmenin Faydaları

by in Zeytinyağı 12 Temmuz 2021

Zeytinyağı başlı başına faydalı bir gıda maddesi iken aç karnına zeytinyağı içmenin faydaları adeta onun katlanmış hali. Çünkü zeytinyağının mide çeperini sarmaladığı ve mideye zarar verecek olan maddeleri bloke ettiği bilinmekte.

1. Bağışıklığı Güçlendirir

Zeytinyağının kendisi salatalarda, yemeklerde ya da kahvaltılarda sofraya eşlik ettiğinde zaten bağışıklık sistemini güçlendiren yağ asitlerine sahip. Bir de mide boşken içilen ölçülü miktardaki zeytinyağı bağışıklığın önemli ölçüde artırılmasını sağlar.

Zeytinyağı insan vücudu tarafından emilebilen en önemli antioksidanlardan olan E vitamini kaynağıdır. Bir besinde bir madde çok miktarda bulunabilir ancak önemli olan o besinden vücudumuzun ne derece faydalanabildiğidir. Polifenol doğada bulunan en güçlü antioksidanlardandır. Polifenol seviyesi yüksek bir zeytinyağından vücudun alabildiği bu faydalı bileşiklerin oranı %45-50 lere kadar çıkabilmektedir. Bu oldukça yüksek bir orandır. 

2. Beyni Korur

Alzheimer hastalığının en büyük düşmanı olarak bilinen zeytinyağı bu özelliği sayesinde insan beynini korumada önemli rol oynamaktadır. Aynı zamanda zeytinyağı, ruhsal çöküntüyü önler ve insanda depresyon riskini azaltır. 

3. Daha İyi Saçlar, Kemikler ve Cilt

Hem yiyecek olarak hem de bakım kategorisinde cilt maskesi olarak kullanılabilen zeytinyağı saç, cilt ve tırnaklar için son derece besleyici ve onarıcı bir yapıya sahiptir. Dileyenler besin maddesi olarak dileyenler ise güzellik malzemesi olarak istifade edebilmektedir.

4. Kalbi Korur

İnsanın sahip olduğu iki tip kolesterol vardır.; iyi tip kolesterol ve kötü tip kolesterol. İyi tip kolesterol kötü tip kolesterolü de yok eder. İyi tip kolesterolü artırmanın yolu da Akdeniz diyeti olarak adlandırabileceğimiz ağırlıklı olarak tahıllar, sebzeler, meyveler ve zeytinyağından oluşan bir diyettir. Bu diyet ile birlikte düzenli ve istikrarlı bir şekilde su tüketilmesi de iyi tip kolesterolün kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir.

5. Kan Şekeri Seviyesini Kontrol Eder

Zeytinyağı, kolesterol ve kan şekeri seviyelerini ciddi oranda düşürür. Bu da zeytinyağının şeker hastaları için ve aynı zamanda kalp-damar sistemimiz için çok faydalı olduğu anlamına gelir. Özellikle şeker hastalarının düzenli olarak kaliteli zeytinyağı tüketmesi tavsiye edilir.

Siz de sağlığınızı korumak ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek isterseniz düzenli olarak ölçülü bir şekilde aç karnına kaliteli zeytinyağı içebilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Sepet