Arabic AR English EN French FR German DE Turkish TR

Blog

Zeytinin Faydaları

by in Zeytin 12 Temmuz 2021

Asırlar boyu sofraları renklendiren bir yiyecek olan zeytinin faydaları saymakla bitmeyecek türden. Zeytin, vücudun birçok organının gerek temizlenmesinde gerek de daha sağlıklı çalışmasında çok önemli rol oynamaktadır. Yeterli miktarda ve düzenli olarak tüketildiği zaman bağışıklık sistemini de dolaylı olarak güçlendirmesiyle bilinmekte. 

Zeytinin Faydaları

İçerisinde yoğun olarak A ve E vitaminleri bulunan zeytinin faydaları bunlarla sınırlı değil. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasında da oldukça etkili olan zeytin, aynı zamanda güçlü bir antioksidan olarak da bilinir. Bu sayede karaciğerde yağ bezlerinin oluşmasını da engelleyebilen zeytin daha parlak bir cilde kavuşmanızı da sağlar. Hatta rivayetlere göre Osmanlı döneminde yaşayan sultanların güzellikleri zeytine atfedilir. 

Hafızanın güçlenmesine de oldukça yararlı olan zeytin, bağışıklık sistemindeki hücrelerin de sayısını artırmaktadır. Bu sayede vücut enfeksiyon hücreleri ya da herhangi bir zararlı hücre ile karşılaştığında daha donanımlı olmaktadır.

İçerisinde yine yoğun miktarda demir bulunan zeytin bu sayede anemi hastalığına yakalanma riskini oldukça düşürür. Ayrıca kolesterolü azaltarak kalp ve damar tıkanıklığı gibi çok ciddi sağlık problemlerinin yaşanmasının önüne geçer.

A vitamini sayesinde göz sağlığını, E vitamini sayesinde de sinir sistemini korumada oldukça yararlı bir besin olan zeytin bu sayede alzheimer hastalığı riskini de düşürür. Mide asidini azaltmada da oldukça etkili olan zeytin, bu sayede gastrit veya reflü gibi şikayetleri olanlar için de oldukça etkili bir besin. 

Çocuklar için de oldukça önemli bir besin olan zeytin hem çocukların gelişiminde önemli bir etkiye sahip iken aynı zamanda diş gelişimi için en faydalı besinlerden bir tanesi.

Zeytinin Tüketimi

Tüm bu faydalar aslında düzenli bir zeytin tüketimi ile mümkün. Her şeyde olduğu gibi aslında zeytinde de “kararı kadar” tüketmek makul. Bu karar seviyesi herkes için değişiklik arz etmektedir. Ortalama olarak her gün beş zeytini minimum bir ay boyunca tüketerek bu muhteşem besinin faydalarını görmeye başlamak mümkün.

Zeytin tüketirken dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi tuz oranı. Mümkün olduğu kadar çok tuzlu zeytin tüketmek yerine daha az tuzlu zeytinleri tüketmek sağlığınız açısından daha olumlu sonuçlar almanıza yarayacaktır.  

Dilediğiniz damak tadına uygun ve oldukça ekonomik doğal zeytinler sayesinde siz de sağlığınızı korumak ve güçlendirmek istiyorsanız organik zeytin ürünlerimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Sepet