Arabic AR English EN French FR German DE Turkish TR

Blog

Zeytinyağının Faydaları

by in Zeytinyağı 12 Temmuz 2021

Zeytinin yüzyıllardır sofralarımızı zenginleştiren ve oldukça faydalı bir gıda maddesi olduğundan daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Zeytinyağı, ülkemizde özellikle Akdeniz ve Ege bölgelerinde bol miktarda yetişen zeytinin çekirdekleri çıkarılmadan etli kısmıyla birlikte sıkılmasıyla elden edilir. Zeytinyağının faydaları bağışıklık sistemimizi güçlendirmek ve daha sağlıklı bir hayat yaşamak için oldukça önem taşımaktadır. 

Zeytinyağının Faydaları

Zeytinyağına mucizevi besin demek yanlış olmayacaktır. Çünkü insan vücudunda birçok organa ve sisteme birçok faydası var. Zeytinyağının en bilindik faydası ise antioksidan özelliği sayesinde sindirim sistemini düzenlemede yardımcı olması ve bağışıklık sisteminin düzgün ve efektif çalışmasında önemli rol oynamasıdır. 

Son yıllarda kişisel bakım ürünlerinde de sıklıkla rastladığımız zeytinyağı, cilde ve saça iyi gelmektedir. Sabun, şampuan, duş jeli, bakım kremi gibi birçok kategoride kullanılmakta ve ilgi görmektedir. Aynı zamanda cildin sahip olduğu pH değerleri ile son derece uyumlu olan zeytinyağı vücutta hiçbir tahriş olmaya sebebiyet vermez.

Ayrıca içerisinde bulunan E vitamini sayesinde cildin yaşlanmasını engeller ve sahip olduğu öz sayesinde de cildi besleyici özelliği vardır. Zeytinyağı, cilt için kullanılabilecek en doğal ve en iyi nemlendirici olarak da bilinmekte ve birçok maske yapımında da kullanılmaktadır.

Direkt olarak vücuda alınan zeytinyağının faydaları ise yapılan araştırmalara göre iki katına çıkmaktadır. O yüzden uzmanlar salata veyahut soğuk yemeklerle birlikte tüketilen zeytinyağının daha faydalı olduğunu belirtmektedirler. 

Zeytinyağı ile yapılan yemekler, diğer yağ çeşitleri ile yapılan yemeklere göre kalp krizi riskini ve kalp hastalığı riskini önemli ölçüde azaltmaktadır. Aynı zamanda günlük öğünlerde doymuş yağ yerine düzenli olarak zeytinyağı tüketen insanlar daha düşük tansiyon ve kolesterol seviyesine sahiptirler. Dolayısıyla kalp hastalığı ve kronik tansiyon hastalığına yakalanma riskini de düşürür.

Kanser, Alzheimer Hastalıklarına Karşı Korur

Zeytinyağı, yapılan çalışmalar sonucunda oldukça ciddi sağlık sorunları olan kanser ve alzheimer hastalıklarına karşı da koruyuculuk sağlamaktadır. Özellikle meme kanserini azaltmada ciddi rol oynamaktadır. Alzheimer hastalığına karşı koruyuculuğu ise beyinde bulunan kan damarları üzerinde koruyucu etkiye sahip olmasıdır.

Tüm bu faydalarının yanında kabız, şeker hastalığı, egzama, sindirim sistemi enfeksiyonları gibi birçok önemli hastalığı korumada ya da tedavi etmede önemli etkilere sahiptir. Siz de bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve sağlığınızı korumak için organik sızma zeytinyağı siparişi verebilirsiniz. Aynı zamanda kısa süreliğine geçerli olan zeytinyağı kampanyası ile ilgili detayları öğrenmek için de Instagram sayfamıza göz atabilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Sepet