Arabic AR English EN French FR German DE Turkish TR

Blog

Siyah ve Yeşil Zeytinin Farkları

by in Zeytin 12 Temmuz 2021

Siyah ve yeşil zeytinin farkları düşünüldüğünde akla birçok farklı senaryo gelebilir. Farklı ağaçlarda yetişmesi, farklı tarımsal yöntemler kullanılması, toprak özelliklerinin hatta iklim özelliklerinin farklı olması gibi. Aslına bakarsanız bu iki zeytinin en büyük farkı işlenme biçimleri ve hasat zamanları denilebilir.

Zeytin çeşitlerinden detaylı bir şekilde bahsettiğimiz yazımızda yeşil ve siyah zeytinin birçok çeşidini tanımıştık. Ancak bu zeytin türleri ile ilgili farkları bilmiyor olabilirsiniz. Yeşil zeytin, siyah zeytinin aksine ağaçta tam olgunlaşmaya geçmeden önce toplanarak elde edilir. Zeytin olgunlaştığı zaman toplanırsa rengi siyah olacaktır. Ancak eğer yeşil zeytin elde edilmek isteniyorsa zeytinlerin olgunlaşmadan toplanılması gerekmektedir.

Siyah ve yeşil zeytinin farkları arasındaki en büyük farklardan bir tanesi de; siyah zeytinin yenilebilir hale gelmesi toplandıktan sonra işleme süreleri ile birlikte on beş gün ile otuz gün arasında sürerken, yeşil zeytinde bu süre  yaklaşık üç aya kadar çıkmaktadır. Bunun sebebi ise yeşil zeytinin elde edilme süreciyle alakalıdır. Yeşil zeytini elde etmek için dalından olgunlaşmadan alınır ve çok acı bir tada sahiptir. Bu zeytin salamuraya yatırılarak acısını bırakması sağlanır. 

Siyah ve Yeşil Zeytinin Farkları

Yeşil zeytin siyah zeytine göre kıyasladığımızda daha sulu haldedir. Siyah zeytindeki yağın neredeyse yarısına sahip olan yeşil zeytin, yağlı zeytin tüketmek istemeyenler için vazgeçilmez bir besindir. Yağ oranının düşük olması beraberinde düşük kaloriyi de getirmektedir. Ayrıca yeşil zeytinden elde edilen zeytinyağları siyah zeytine göre daha lezzetlidir ve yeşil zeytinde siyah zeytine göre daha fazla A vitamini bulunmaktadır.

En bilinen ve ülkemizde de en çok tüketilen zeytin çeşidi olan siyah zeytin, ağaçta tam olarak olgunlaştıktan sonra toplanarak elde edilen zeytinden oluşmaktadır. Yeşil zeytinin aksine sofralarımıza gelme süresi daha kısadır. Dalından toplandıktan sonra maksimum bir ay içerisinde sofralarımıza gelecek kıvama erişmektedir. 

Siyah zeytin olgunlaşmış zeytin olduğu için bu olgunlaşma sürecinde içerisinde bulunan suyu kaybederek daha yağlı hale gelir. Bu yağlı kıvam birçok kişi tarafından “daha lezzetli” olarak adlandırılsa da bu durum göreceliliğini korumaktadır.

Siz de sağlığınızı korumak, bağışıklığınızı güçlendirmek ve yüzyıllar boyunca süregelen bu lezzeti sofralarınızda görmek isterseniz online alışveriş kısmından sipariş verebilirsiniz. Yeşil zeytin çeşitleri ve siyah zeytin çeşitleri ile birlikte doğal zeytinyağı ile yemeklerinizi daha lezzetli kılabilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Sepet