Arabic AR English EN French FR German DE Turkish TR

Blog

İyi Zeytin Nasıl Anlaşılır?

by in Zeytin 12 Temmuz 2021

Yeşil ve siyah zeytinler sofralardan eksik edilmeyen ve sürekli tüketilen besin maddeleridir. Hem genel insan sağlığı için hem de bağışıklık sistemi için faydalarından daha önceki yazımızda bahsetmiştik. Aynı zamanda zeytin alırken dikkat edilmesi gereken hususlar da çok önemli. İyi zeytin nasıl anlaşılır konusu ise birçok kişinin merak ettiği bir konu.

İyi Zeytin Nasıl Anlaşılır?

Zeytinin iyi ya da kaliteli olup olmadığını anlamanın birden fazla yolu mevcut. Eğer siz de zeytin alırken bunlara dikkat ederseniz daha kaliteli zeytin tüketmiş olursunuz. İyi zeytin seçimi yaparken gerekenleri şu şekilde sıralamak mümkün:

  • İyi ve kaliteli olan zeytinin etinin rengi mat değil, parlak olmalıdır. Rengi parlak ve canlı olan zeytinler mat olanlara göre daha kalitelidir.
  • Zeytinin taze olup olmadığını anlamanın ise en basit yolu ise etli kısmı ile çekirdeğinin kolay ayrılıp ayrılmadığıdır. Eğer etli kısım zeytinin çekirdeğinden kolaylıkla ayrılıyorsa o zeytin taze demektir.
  • Çekirdeği küçük olan zeytinler, çekirdeği büyük olan zeytinlere göre daha lezzetli olmaktadır. Zeytin alırken çekirdeğinin küçük olması da kalitesini artıracaktır.
  • Zeytinin etli kısmının diri olup olmadığı, o zeytinin kalitesini gösteren en önemli detaylardan bir tanesidir. Etli kısmın diri ve dolgun olması o zeytinin kaliteli olduğunu gösterir.
  • Zeytini yediğinizde acımtırak bir tat alıyorsanız bu tat, o zeytinin organik olduğunu göstermektedir. Tabi bu acımtırak tat kesinlikle rahatsız edici boyutlarda olmamalı. Endüstriyel zeytinlerde bu acımtırak tat bulunmamaktadır çünkü üretim aşamasında bu tat yok edilmektedir.
  • Zeytini yediğinizde çekirdeğinin rengi de o zeytinin kalitesi ile ilgili fikir vermektedir. Koyu siyah olan bir zeytin yerine kahverengiden siyaha çalan renkte bir zeytin çekirdeği, o zeytinin daha iyi olduğu anlamına gelmektedir.
  • Zeytin ele alındığında ve hafifçe sıkıldığında elde siyah ya da mor bir renk kalmaması gerekmektedir. Bu zeytinde katkı maddesi olabileceğini işaret eder. 

Neredeyse her gün tüketilen ve oldukça önemli bir besin maddesi olan zeytinin iyi olup olmadığını anlamak için birçok yol bulunmakta. Ancak zeytinin iyi olması için bu yollardan sadece birini karşılaması yeterli değildir. En az iki ya da üç şartı sağlaması durumunda o zeytine iyi zeytin denilebilmektedir.

Aynı zamanda zeytin alırken resmi gazetede yayınlanan Türk Gıda Kodeksi Sofralık Zeytin Tebliği’ne uygun üretilmesine de özellikle dikkat edilmelidir. Üretim ve paketleme süreçlerine özen gösterilmeli ve izlenebilir olmalıdır. 

Siz de iyi ve kaliteli zeytin tüketmek için 1993 yılından bu yana hizmet veren Alhan Zeytincilik ürünlerini tercih edebilir ve leziz zeytinlerin keyfini sürebilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Sepet