Arabic AR English EN French FR German DE Turkish TR

Blog

Zeytin Çeşitleri | 2021 Yılı

by in Zeytin 12 Temmuz 2021

Ülkemiz Akdeniz ve Ege’de kıyısı bulunan ve iklim olarak da bölge olarak zeytin yetiştirmeye çok müsait bir konumda bulunmakta. Bir önceki yazımızda zeytinin tarihçesine göz atarken bu yörenin zeytin yetiştirmek için oldukça elverişli topraklara sahip olduğunu belirtmiştik. Dolayısıyla şu an ülkemizde zeytin yetiştiriciliği ve zeytin ticareti de bu bölgelerde ağırlık kazanmıştır. Ayrıca ülke olarak zeytin çeşitleri bakımından da oldukça geniş bir yelpazemiz vardır. 

Çok farklı zeytin çeşitleri olmakla birlikte ülkemizde en yaygın tüketilen zeytinler siyah ve yeşil zeytinlerdir. Ekseriyetle kahvaltıda tükettiğimiz zeytini diğer öğünlerde de salatada ya da bazı yemeklerde kullanabiliyoruz.

Siyah Zeytin Çeşitleri

Siyah zeytinler kendi aralarında üçe ayrılır. Türkiye’de de en çok tüketilen zeytin türünün başında gelmektedir. 

Sele Zeytin

Sele zeytin, ağaçta yetişen zeytinin tam olgunlaşıp siyah renge ulaştıktan sonra toplanarak işleme sokulan zeytindir. Sadece tuz ile bekletilerek elde edilen bir zeytin çeşidi olan siyah sele zeytin, bu bekletme aşamasında içerisinde bulunan acı suyu atarak leziz bir tada kavuşur. Genelde sele zeytinlerin çekirdekleri küçük ve etli kısımları ise kalın olur.

Yuvarlama Sele Zeytin

Bu zeytin çeşidi, endüstriyel yöntemler yerine geleneksel yollarla üretimi gerçekleştirilen zeytin çeşididir. İsmini de aslında direkt olarak şeklinden alır. Zeytin dalında gerekli olgunluğa geldiğinde makine veya başka bir aletle değil elle toplanır. Normal sele zeytindeki gibi herhangi bir bekletilmeye maruz kalmadan işleme alınır. Yatay olarak sıralanan kaplar aracılığı ile birkaç günde bir sallanarak su ve tuzun eşit olarak olgunlaşması ve yayılması sağlanır.

Kalamata Zeytin

Kalamata zeytini, aslında zeytinin içerisinde bulunan acı suyu normalden çok daha hızlı bir şekilde atmasıyla elde etme işlemidir. Bunun için ise zeytin tanelerini içerisi su ile doldurulmuş tanklara ya da %2-3 oranında tuz içeren salamuraya konulur. 

Yeşil Zeytin Çeşitleri

Yeşil zeytinlerin farkı, ağaç dalında olgunlaşmaya başlayan zeytinin bu olgunlaşma sürecini tamamlamadan toplanıp işleme sokulmasıdır. Zeytinin gördüğü bu işlemler de farklılaşmasını sağlamaktadır. 

Çizik Zeytin

Ağaç dalında olgunlaşmaya başlamış ancak henüz kararma evresine geçmeyen zeytinlerden yapılır. En önemli özelliği kısa süre dayanıyor olmasıdır. Zeytinler olgunlaşıp irileşmeye başlayınca çizme zeytin yapma zamanı gelmiştir.Ayrıca bu zeytin çizik zeytin veya dilme olarak da bilinir.

Kırma Zeytin

Yine olgunlaşmaya başlayan ve kararma evresine geçmeden toplanarak işleme sokulan zeytinlerden elde edilen kırma zeytin, en lezzetli yeşil zeytin türlerinden bir tanesidir. Kırma zeytinler çabuk olgunlaşır ve çok bekletmeden tüketilmesi tavsiye edilir.

Dolgulu Zeytin

Genellikle tüketecek olan kişinin zevkine bırakılan dolgulu zeytin, zeytin çekirdeğinin çıkarılıp içerisine isteğe göre kırmızı biber turşusu parçası, sarımsak, biberiye, limon ve portakal kabuğu, havuç turşusu, kapari, badem, kuru domates gibi malzemeler ile doldurularak elde edilir.

Aslında hem siyah hem de yeşil zeytinler için oldukça fazla çeşit bulunmakta ancak ülkemizde en çok tercih edilen ve tüketilen zeytin çeşitleri bunlardır. Bunların yanında zeytin çeşitleri ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın 2008/24 no’lu Türk Gıda Kodeksi Sofralık Zeytin Tebliği’ni” inceleyerek detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Sepet